Jak zostać królem e-commerce?

Zakupy przez Internet – zawsze dostępne, łatwe i atrakcyjne cenowo. E-commerce to branża, która zawojowała świat i w szybkim czasie podbiła serca Polaków. Aż 59% naszych rodaków kupuje w sieci, natomiast 32% dokonuje takich operacji raz w tygodniu lub częściej. Wniosek z tego jest prosty: warto rozwijać e-biznes i skorzystać z ogromnego potencjału. Dobrych metod nie brakuje, wystarczy tylko dobrać najlepszą opcję dla swojego sklepu internetowego.

Gra jest warta świeczki, bo prognozuje się, że w roku 2015 wartość polskiego rynku Online wyniesie aż 77mld. Jak wobec tego stać się królem e-commerce i osiągnąć sukces?

Solidna i atrakcyjna oferta sprzedażowa to podstawa!

Zanim sięgniesz po nietypowe i innowacyjne metody działania pamiętaj o tym, że każdy sklep musi wyróżniać się dobrze zaprezentowaną, ciekawą ofertą. Produkty powinny być klarownie i rzetelnie opisane w taki sposób, aby konsument mógł dostrzec wszystkie funkcjonalności i zalety. Ważnym aspektem jest także zdjęcie – w dobrej rozdzielczości, odzwierciedlające rzeczywisty wygląd produktu. Dopiero wówczas można zacząć myśleć o dodatkowych metodach uatrakcyjniania swojego e-sklepu.

Bardzo ciekawą opcją jest na przykład wprowadzenie materiałów wideo. Trudno o lepszą metodę zapoznania się z produktem niż zobaczenie go niemalże „na własne oczy”. Takie działania wprowadził m.in. sklep Bonprix.pl, gdzie klienci mogą obejrzeć mini pokazy mody, prezentujące odzież.

Wygoda i intuicyjność zawsze w cenie!

Królowie sprzedaży internetowej przekuwają uwagę odbiorców… prostotą. Przejrzysta strona internetowa, surowe grafiki, doskonałe rozlokowanie produktów gwarantują, że klient o wiele chętniej przejrzy całość oferty i dokona zakupu. Konieczność „poszukiwania” koszyka sprzedażowego, odpowiednich przycisków czy informacji o dostawie dyskredytuje Twoją ofertę. Lepiej postawić na wygodę i przejrzystość. Takie rozwiązania zdają egzamin w przypadku sprzedażowych gigantów, czego dowodem jest chociażby witryna internetowa Victoria`s Secret (https://www.victoriassecret.com/). Prosta grafika i kolory, duże zdjęcia, ogromna łatwość w wykonywaniu transakcji – to mocne atuty sklepu, które decydują o generowaniu sprzedaży, a także o budowaniu silnej marki. Co więcej, sklep internetowy Victoria`a Secret wprowadził niedawno komunikator dla swoich klientek. Mogą one poplotkować na każdy temat, robiąc przy okazji zakupy.

Zadowolony klient to lojalny klient!

Mistrzowie sprzedaży internetowej dbają o swoich klientów. Wiedzą doskonale, że nic nie działa lepiej niż lojalność i zaangażowanie osób korzystających z witryny. Co sprawdza się najlepiej?

Przede wszystkim wszelkie opcje związane z dostawą. Szybka wysyłka produktów, darmowa dostawa pod wskazany adres, a także dbałość o jakość transportu – oto klucz do sukcesu. Nic nie ucieszy konsumenta bardziej niż fakt, że zaledwie wczoraj dokonał transakcji, a kurier już dzisiaj puka do drzwi! Potęguje to świadomość wygody zakupów przez Internet, realizowanych w dowolnym miejscu i czasie. Całkiem miło jest kupić książkę w sobotni poranek, pijąc ulubioną kawę lub też przeglądać ogromny wybór sukienek, wiedząc, że na dniach będzie można zaprezentować się w nowej kreacji.

 

pexels-photo-29781

 

W cenie wciąż pozostaje również profesjonalne doradztwo. Bardzo często nawet najlepiej przygotowany opis produktu może nie wystarczyć, aby w pełni zaspokoić ciekawość i dociekliwość klienta. Jeżeli zadaje on pytanie – czy to drogą telefoniczną, czy mailową – ma prawo oczekiwać rzetelnej informacji. Jeżeli na jego wiadomość odpisuje się po kilku godzinach lub, co gorsza, dniach, trzeba liczyć się z tym, że konkurencja nas ubiegnie i „skradnie” potencjalnego odbiorcę.

Miła i kompleksowa obsługa klienta to jedna z przysłowiowych „dźwigni handlu!”. Łączenie klasycznych i nowoczesnych metod w rozwoju swojego sklepu internetowego to skuteczny przepis na osiągnięcie sukcesu.

Promocja? Zniżka? Poproszę!

Współczesny klient jest przyzwyczajony do tego, że zawsze może liczyć na „coś gratis”. Świadomość, że otrzymuje prezent od sprzedającego jest miłym wyróżnieniem, które w efekcie czyni odbiorcę lojalnym. W ostatnim czasie rynek internetowy zalała fala serwisów oferujących kupony zniżkowe na zakupy w e-sklepach. Tak zwany `smart shopping` zyskuje więc na popularności, bo klient przeczesując na przykład witrynę kodyrabatowe.wp.pl od razu znajdzie to, czego szuka. Warto wobec tego podłączyć się pod akcje zniżkowe lub – jeszcze lepiej – samemu proponować stałe promocje, co często sprawia, że klient częściej dokonuje zakupów.

Silna marka, która zawsze zwycięża

Budowanie silnej, rozpoznawalnej marki to jeden z filarów dobrego e-sklepu. Przede wszystkim marka witryny kojarzy się z bezpieczeństwem zakupów, a to docenia każdy użytkownik. Dodatkowo klient utożsamia się z marką, przywiązuje się do niej, a w efekcie – pozostaje lojalny.

W jaki sposób budować swoją markę? Przede wszystkim gwarantując dobrą ofertę i dbając o klienta. Spełniając wszystkie opisane wyżej kroki można być pewnym, że użytkownicy docenią Twój profesjonalizm.
Oprócz tego klient powinien poczuć się doceniany. Jeżeli raz zrobił zakupy, warto przyznać mu dodatkowy rabat, dorzucić coś gratis, lub zaproponować darmową dostawę. Ciekawe rozwiązania stosują e-sklepy drogeryjne Kosmetykizameryki.pl oraz eZebra.pl. Klienci do swoich zakupów otrzymują kody rabatowe-niespodzianki, do wykorzystania przy kolejnych zakupach. Wykorzystano tu nie tylko element wyróżnienia odbiorcy, ale również zaproszenia go do zabawy.

Warto również nagrodzić klienta, który robi zakupy po raz pierwszy. Empikfoto.pl do każdego debiutanckiego zamówienia dorzuca aż 50% rabatu. To buduje obraz silnej marki, której zależy na każdym, indywidualnym użytkowniku.